(July 17, 2019) Yesterday, nominations for the 2019 Primetime Emmy® Awards were announced from the Television Academy’s Wolf Theatre at the Saban Media Center in North Hollywood. Walt Disney Television received 95 nominations, with FX receiving 32, led by Fosse/Verdonand Pose; 15 nods were given to National Geographic and Nat Geo WILD; and Disney Channel received a nomination for the animated series Star Wars Resistance. Additionally, the streaming service Hulu received 20 nominations, while ESPN was recognized for its 30 for 30 series. Across all platforms, The Walt Disney Company has 116 nominations for 2019.

The Emmy Awards will be presented live September 22, 2019. A complete list of every Disney Emmy nomination is included below, and to view the entire list of this year’s nominees, visit Emmys.com.

WALT DISNEY TELEVISION

Fosse/Verdon (FX Networks/Fox 21 Television Studios/FX Productions)—18 nominations

  • Outstanding Limited Series
  • Outstanding Lead Actor In A Limited Series Or Movie: Sam Rockwell
  • Outstanding Lead Actress In A Limited Series Or Movie: Michelle Williams
  • Outstanding Supporting Actress In A Limited Series Or Movie: Margaret Qualley
  • Outstanding Writing For A Limited Series, Movie Or Dramatic Special: Steven Levenson and Joel Fields
  • Outstanding Directing For A Limited Series, Movie Or Dramatic Special: Thomas Kail
  • Outstanding Directing For A Limited Series, Movie Or Dramatic Special: Jessica Yu
  • Outstanding Casting For A Limited Series, Movie Or Special
  • Outstanding Period Costumes
  • Outstanding Hairstyling For A Limited Series Or Movie
  • Outstanding Makeup For A Limited Series Or Movie (Non-Prosthetic)
  • Outstanding Prosthetic Makeup For A Series, Limited Series, Movie Or Special
  • Outstanding Production Design For A Narrative Period Or Fantasy Program (One Hour Or More)
  • Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Limited Series Or Movie
  • Outstanding Music Direction
  • Outstanding Music Supervision
  • Outstanding Sound Mixing For A Limited Series Or Movie
  • Outstanding Short Form Nonfiction Or Reality Series

This Is Us (20th Century Fox Television)—9 nominations

  • Outstanding Drama Series
  • Outstanding Lead Actor In A Drama Series: Sterling K. Brown
  • Outstanding Lead Actor In A Drama Series: Milo Ventimiglia
  • Outstanding Lead Actress In A Drama Series: Mandy Moore
  • Outstanding Supporting Actor In A Drama Series: Chris Sullivan
  • Outstanding Guest Actor In A Drama Series: Ron Cephas Jones
  • Outstanding Guest Actor In A Drama Series: Michael Angarano
  • Outstanding Guest Actress In A Drama Series: Phylicia Rashad
  • Outstanding Music Composition For A Series (Original Dramatic Score): Siddhartha Khosla

The Oscars (ABC)—8 nominations

  • Outstanding Variety Special (Live)
  • Outstanding Directing For A Variety Special: Glenn Weiss
  • Outstanding Music Direction
  • Outstanding Production Design For A Variety Special
  • Outstanding Lighting Design/Lighting Direction For A Variety Special
  • Outstanding Sound Mixing For A Variety Series Or Special
  • Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control For A Special
  • Outstanding Creative Achievement In Interactive Media Within An Unscripted Program

Pose (FX Networks / Fox 21 Television Studios / FX Productions)—7 nominations

  • Outstanding Drama Series
  • Outstanding Lead Actor In A Drama Series: Billy Porter
  • Outstanding Casting For A Drama Series
  • Outstanding Period Costumes
  • Outstanding Hairstyling For A Single-Camera Series
  • Outstanding Makeup For A Single-Camera Series (Non-Prosthetic)
  • Outstanding Short Form Nonfiction Or Reality Series

Free Solo (National Geographic)—7 nominations

  • Outstanding Directing For A Documentary/Nonfiction Program: Elizabeth Chai Vasarhelyi and Jimmy Chin
  • Outstanding Cinematography For A Nonfiction Program
  • Outstanding Picture Editing For A Nonfiction Program
  • Outstanding Creative Achievement In Interactive Media Within An Unscripted Program
  • Outstanding Music Composition For A Documentary Series Or Special (Original Dramatic Score)
  • Outstanding Sound Editing For A Nonfiction Program (Single Or Multi- Camera)
  • Outstanding Sound Mixing For A Nonfiction Program (Single or Multi-Camera)

American Horror Story: Apocalypse (FX Networks/20th Century Fox Television)—5 nominations

  • Outstanding Guest Actress In A Drama Series: Jessica Lange
  • Outstanding Fantasy/Sci-Fi Costumes
  • Outstanding Hairstyling For A Single-Camera Series
  • Outstanding Makeup For A Single-Camera Series (Non-Prosthetic)
  • Outstanding Prosthetic Makeup For A Series, Limited Series, Movie Or Special

Rent (20th Century Fox Television)—5 nominations

  • Outstanding Variety Special (Live)
  • Outstanding Production Design For A Variety Special
  • Outstanding Lighting Design/Lighting Direction For A Variety Special
  • Outstanding Makeup For A Multi-Camera Series Or Special (Non-Prosthetic)
  • Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control For A Special

Dancing with the Stars (ABC)—4 nominations

  • Outstanding Costumes For Variety, Nonfiction Or Reality Programming
  • Outstanding Hairstyling For A Multi-Camera Series Or Special
  • Outstanding Lighting Design/Lighting Direction For A Variety Series
  • Outstanding Makeup For A Multi-Camera Series Or Special (Non-Prosthetic)

Shark Tank (ABC)—3 nominations

  • Outstanding Structured Reality Program
  • Outstanding Directing For A Reality Program: Ken Fuchs
  • Outstanding Casting For A Reality Program

How to Get Away with Murder (ABC/ABC Studios)—3 nominations

  • Outstanding Lead Actress In A Drama Series: Viola Davis
  • Outstanding Guest Actor In A Drama Series: Glynn Turman
  • Outstanding Guest Actress In A Drama Series: Cicely Tyson

Live in Front of a Studio Audience: Norman Lear’s ‘All in the Family’ and ‘The Jeffersons’ (ABC)—3 nominations

  • Outstanding Variety Special (Live)
  • Outstanding Directing For A Variety Special: James Burrows and Andy Fisher
  • Outstanding Production Design For A Variety Special

Hostile Planet (National Geographic)—3 nominations

  • Outstanding Documentary Or Nonfiction Series
  • Outstanding Writing For A Nonfiction Program: Bruce Kennedy
  • Outstanding Music Composition For A Documentary Series Or Special (Original Dramatic Score)

Life Below Zero (National Geographic)—3 nominations

  • Outstanding Unstructured Reality Program
  • Outstanding Cinematography For A Reality Program
  • Outstanding Picture Editing For An Unstructured Reality Program

black-ish (ABC/ABC Studios)—2 nominations

  • Outstanding Lead Actor In A Comedy Series: Anthony Anderson
  • Outstanding Contemporary Costumes

The Simpsons (20th Century Fox Television)—2 nominations

  • Outstanding Animated Program
  • Outstanding Character Voice-Over Performance: Hank Azaria

Family Guy (20th Century Fox Television)—2 nominations

  • Outstanding Character Voice-Over Performance: Seth MacFarlane
  • Outstanding Character Voice-Over Performance: Alex Borstein

What We Do in the Shadows (FX Networks)—2 nominations

  • Outstanding Cinematography For A Single-Camera Series (Half-Hour)
  • Outstanding Sound Editing For A Comedy Or Drama Series (Half-Hour) And Animation

Jimmy Kimmel Live! (ABC/ABC Studios)—1 nomination

  • Outstanding Variety Talk Series

The Conners (ABC)—1 nomination

  • Outstanding Multi-Camera Picture Editing For A Comedy Series

Bob’s Burgers (20th Century Fox Television)—1 nomination

  • Outstanding Animated Program

Modern Family (ABC/20th Century Fox Television)—1 nomination

  • Outstanding Sound Mixing For A Comedy Or Drama Series (Half-Hour) And Animation

The Orville (20th Century Fox Television)—1 nomination

  • Outstanding Special Visual Effects

Rel (20th Century Fox Television)—1 nomination

  • Outstanding Cinematography For A Multi-Camera Series

Star Wars Resistance (Disney Channel)—1 nomination

  • Outstanding Children’s Program

The Floor (National Geographic)—1 nomination

  • Outstanding Narrator

Savage Kingdom (National Geographic)—1 nomination

  • Outstanding Narrator

ESPN

30 for 30—1 nomination

  • Outstanding Documentary or Nonfiction Series

Hulu

The Handmaid’s Tale—11 nominations

  • Outstanding Guest Actor in a Drama Series: Bradley Whitford
  • Outstanding Guest Actress in a Drama Series: Cherry Jones
  • Outstanding Production Design for a Narrative Contemporary Program (One Hour or More)
  • Outstanding Cinematography for a Single-Camera Series (One Hour)
  • Outstanding Cinematography for a Single-Camera Series (One Hour)
  • Outstanding Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One Hour)
  • Outstanding Fantasy/Sci-Fi Costumes
  • Outstanding Directing for a Drama Series
  • Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Drama Series
  • Outstanding Music Composition for a Series (Original Dramatic Score)
  • Outstanding Writing for a Drama Series

The Act—2 nominations

  • Outstanding Lead Actress in a Limited Series: Joey King
  • Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or Movie: Patricia Arquette

Catch-22—2 nominations

  • Outstanding Sound Editing for a Limited Series, Movie or Special
  • Outstanding Special Visual Effects in a Limited Series, Movie or Special

Castle Rock—1 nomination

  • Outstanding Original Main Title Theme Music

Fyre Fraud—1 nomination

  • Outstanding Writing for a Nonfiction Program

I Love You, America With Sarah Silverman—1 nomination

  • Outstanding Variety Sketch Series

Minding the Gap—1 nomination

  • Outstanding Documentary or Nonfiction Special

PEN15—1 nomination

  • Outstanding Writing for a Comedy Series